TERUMO: RSP02
Quantity Available:0
Guiding Sheath, 7 Fr Size, 65 cm Length, 2.57 ID x 3.1 mm OD, PTFE Inner/Stainless Steel Coil, Atraumatic, Straight Tip, Cross-Cut Valve, 35 cm Distal Hydrophilic Coating Length, Gold Coil Radiopaque Marker, Sterile, Single-Use, Latex-Free
$159.00
/Each
| Manufacturer | TERUMO |
|---|---|
| Tip Type | Atraumatic |
| Material | PTFE Inner/Stainless Steel Coil |
| Size | 7 Fr |
| Sterility | Sterile |
| Length | 65 cm |
| Usage | Single-Use |
| Latex Free | Yes |
| Includes | Dilator |
| Outer Diameter | 3.1 mm |
| Construction | Stainless Steel Coil |
| Tip Shape | Straight |
| Hydrophilic Coating Length | 35 cm Distal |
| Valve Type | Cross-Cut |
| Radiopaque Marker | Gold Coil |