OLYMPUS: BD-400P-1080
Quantity Available:1
Esophageal Balloon Dilator, 8.5-9.5-10.5 dia. x 90 mm Balloon Length, Fixed Wire, Three-Stage, 1900 mm Working Length, 2.8 mm Minimum Working Channel Size, 2-5.6-9.6 Bar Maximum Inflation Pressure, Sterile, Single-Use, Ethylene Oxide Sterilisation
$45.00
/Each
| Manufacturer | OLYMPUS |
|---|---|
| Balloon Diameter | 8.5-9.5-10.5 mm |
| Thickness | 0.6 mm |
| Width | 5.5 mm |
| Type | Fixed Wire |
| Material | Plastic |
| Size | 5 mm |
| Sterility | Sterile |
| Length | 16 mm |
| Balloon Length | 90 mm |
| Usage | Single-Use |
| Sterilization Method | Ethylene Oxide |
| Minimum Working Channel Size | 2.8 mm |
| Working Catheter Length | 1900 mm |
| Stage | 3 |
| Maximum Inflation Pressure | 2-5.6-9.6 Bar |