ABBOTT: 1008197-20
Quantity Available:0
Balloon Dilatation Catheter, 6 dia. x 20 mm Balloon Length, 135 cm Length, 6 Fr Sheath Compatibility, 6 Fr Minimum Guide Sheath, 8 ATM Nominal Pressure, 14 ATM Burst Pressure, Sterile, Single-Use, For Peripheral Arteries and Arteriovenous Dialysis Fistulae
$79.00
/Each
| Manufacturer | ABBOTT |
|---|---|
| Balloon Diameter | 6 mm |
| Sterility | Sterile |
| Balloon Length | 20 mm |
| Usage | Single-Use |
| Guidewire Compatibility | 0.014 in. |
| Sheath Compatibility | 6 Fr |
| Balloon Material | Xcelon |
| Nominal Pressure | 8 ATM |
| Rated Burst Pressure | 14 ATM |
| Catheter Length | 135 cm |
| Balloon Coating | Hydrophobic |
| Minimum Guide Sheath | 6 Fr |