COOK MEDICAL: G00541
Quantity Available:8
Wire Guide, 0.038 in. dia. x 145 cm Length, Stainless Steel, PTFE Coated, Safe-T-J Tip, Fixed-Core, 6 cm Taper Length, 2.5 cm Floppy Tip Length, 3 mm Tip Curve Radius, For Assist in Inserting Catheters, Introducer Sheaths
$3.60
/Each
| Manufacturer | COOK MEDICAL |
|---|---|
| Tip Style | Safe-T-J |
| Type | Fixed-Core |
| Material | Stainless Steel |
| Sterility | Sterile |
| Length | 145 cm |
| Diameter | 0.038 in. |
| Coating Type | PTFE |
| Usage | Single-Use |
| Latex Free | No |
| Tip Shape | Curved |
| Floppy Tip Length | 2.5 cm |
| Taper Length | 6 cm |
| Tip Curve Radius | 3 mm |