HAEMONETICS: 700-500DX
Quantity Available:10
Venous Vascular Closure System, 5 Fr ID x 12 cm Sheath Length, 15 cm Working Length, 6.5 mm Disc Diameter, 15 mm Collagen Patch Length, Sterile, Single-Use, Latex-Free, For Seal the Femoral Vein Access Sites
/Each
| Manufacturer | HAEMONETICS |
|---|---|
| Sterility | Sterile |
| Length | 15 mm Collagen Patch |
| Usage | Single-Use |
| Latex Free | Yes |
| Working Length | 15 cm |
| Sterilization Method | Irradiation |
| Sheath Diameter | 5 Fr |
| Sheath Length | 12 cm |
| Markings | Proximal and Distal Marker Band |
| Disc Diameter | 2.1 to 7.7 mm |