ABBOTT: 1013470-100
Quantity Available:0
PTA Balloon Dilatation Catheter, 6 dia. x 100 mm Balloon Length, 150 cm Length, Over-the-Wire, 8 ATM Nominal Pressure, 14 ATM Rated Burst Pressure, 5 Fr Sheath Compatibility, Sterile, Single-Use
$67.60
/Each
| Manufacturer | ABBOTT |
|---|---|
| Balloon Diameter | 6 mm |
| Type | Over-the-Wire |
| Sterility | Sterile |
| Balloon Length | 100 mm |
| Usage | Single-Use |
| Sheath Compatibility | 5 Fr |
| Nominal Pressure | 8 ATM |
| Rated Burst Pressure | 14 ATM |
| Catheter Length | 150 cm |
| Balloon Coating | Hydrophobic |